Menu Zamknij

Ochrona odgromowa

Wyładowania atmosferyczne od zarania dziejów nieodmiennie nas fascynują, jak i przerażają. Ich gwałtowana natura sprawiła, że zaczęto utożsamiać je w siłami nadprzyrodzonymi – każda starożytna kultura miała w swoim panteonie bóstwo władające piorunami. Rozwój nauki pozwolił jednak na zrozumienie procesów fizycznych, które odpowiadają za powstawanie wyładowań atmosferycznych – opracowano techniki, dzięki którym nasze bezpieczeństwo w czasie burzy znacząco wzrasta.

Montaż uziomu kratowego przed wykonaniem płyty fundamentowej. Źródło: materiały własne.

Najważniejszym elementem instalacji odgromowej jest uziom. Bardzo ważne jest, by spełniał nie tylko wymagania względem odpowiednio niskiej oporności względem ziemi, powinien również zapewniać wyrównanie potencjału całego obiektu – także elementów instalacji elektrycznej. Najlepszą metodą na osiągniecie tego celu jest wykonanie tzw. uziomu fundamentowego – czyli stalowego płaskownika połączonego trwale ze zbrojeniem i zalanego betonem. Uziom taki charakteryzuje się zarówno doskonałymi parametrami elektrycznymi, jak i trwałością porównywalną z czasem użytkowania budynku. Jest także tani w wykonaniu, ze względu na brak dodatkowych robót ziemnych – wykonuje się go niejako „przy okazji” robót budowlanych.

Montaż uziomu w zbrojeniu ławy fundamentowej. Źródło: materiały własne.

Instalacje odgromowe u naszych Klientów wykonujemy korzystając z produktów wrocławskiej firmy ELKO-BIS, której jesteśmy autoryzowanym instalatorem. Oznacza to, że nasze instalacje objęte są wydłużoną, bo aż 10-letnią gwarancją producenta.

Nieodłącznym elementem ochrony odgromowej są zabezpieczenia przeciwprzepięciowe. Przepięciem nazywamy w elektrotechnice każdy przypadek wzrostu napięcia sieci powyżej wartości znamionowej. Jest to zjawisko niepożądane i to właśnie ono odpowiada za uszkodzenia sprzętu elektronicznego podczas burzy. Wychodząc naprzeciw tym zagrożeniom, opracowano urządzenie zwane ogranicznikiem przepięć, które odprowadzając nadmiar ładunku do ziemi, chroni instalację elektryczną przed uszkodzeniem.

W naszych projektach korzystamy wyłącznie z ograniczników oferowanych przez niemiecką firmę DEHN, światowego lidera w dziedzinie ochrony odgromowej i przeciwprzepięciowej. Najwyższa jakość produktów firmy DEHN potwierdzona jest badaniami w laboratorium wysokich napięć, dzięki czemu można być pewnym ich skuteczności.