Menu Zamknij

ABC doboru systemu fotowoltaicznego

Choć montaż systemu fotowoltaicznego nie jest skomplikowanym zagadnieniem i wymaga od instalatora przede wszystkim staranności, to przygotowanie oferty musi być poprzedzone zebraniem wielu danych, których znajomość ma istotny wpływ na kształt przyszłej instalacji.

Najważniejszym elementem systemu jest stan istniejącej w obiekcie instalacji elektrycznej. Wobec tego pierwszym krokiem instalatora powinny być oględziny tablicy rozdzielczej, określenie układu sieci, typu i przekroju przewodów. Należy również wykonać podstawowe pomiary, których wyniki pozwolą określić maksymalną moc systemu, jaki instalacja będzie w stanie obsłużyć. Krok ten pozwoli zawczasu wykryć problemy, które mogłyby później negatywnie wpływać na pracę falownika, powodując na przykład wyłączanie urządzenia wskutek zbytniego wzrostu napięcia w obwodzie.

Równie istotny z punktu widzenia bezpieczeństwa użytkowników jest stan uziomu budynku i sprawdzenie jego parametrów – zarówno wizualnie, jak i przy pomocy specjalnych narzędzi pomiarowych. Więcej na ten temat przeczytają Państwo w dziale Ochrona odgromowa i przeciwprzepięciowa.

Gdy sprawdzenie instalacji elektrycznej wypadnie pomyślnie, można przystąpić do określenia możliwości montażowych systemu. Poza określeniem orientacji budynku względem stron świata, należy sprawdzić konstrukcję dachu, rodzaj pokrycia dachowego i zaplanować przyszłe trasy kablowe. Równie istotne jest miejsce montażu falownika (zwanego również inwerterem), który jest „sercem” całej instalacji. Należy unikać montowania inwertera w pomieszczeniach mieszkalnych, z uwagi na nieprzyjemny dźwięk towarzyszący jego pracy. Warto również zaplanować montaż tak, aby zminimalizować długość okablowania wpływającą w niepożądany sposób na sprawność instalacji.

Ostatnim etapem audytu jest sprawdzenie rocznego zapotrzebowania obiektu na energię elektryczną oraz sposobu wykorzystania jej przez domowników.